poniedziałek, 1 lipca 2013

A Ty umiesz się wypromować?

Targi Książki w Krakowie :)
Ostatnio w internecie zawrzało, gdy okazało się, że dużą część nominacji do nagrody Janusza A. Zajdla zgarnął Jakub Ćwiek. Pisarz intensywnie się promował, zachęcał swoich czytelników do głosowania i z efektu pewnie jest bardzo zadowolony. Problem w tym, że cała reszta ma do niego o to duże pretensje. No bo jak to tak?
W dobie internetu każdy spotkał się już, albo spotka, z problemem wypromowania siebie i swojej twórczości. Jako blogerka stykam się z tym na co dzień i podglądam lepszych od siebie. Ale żeby mieć pretensje o to, że ktoś to robi lepiej ode mnie?
W sumie czemu ja się dziwię. Łatwiej jest naskoczyć i narzekać. Że ten pisarz jest bardziej poczytny, choć moje książki są lepsze. Ten bloger ma więcej czytelników, choć wcale nie ma za wiele do powiedzenia. A tamten jeszcze zarabia! O tak, kochamy marudzić, narzekać. Zamiast przystanąć i zastanowić się, co ja robię źle, że ciągle stoję w miejscu.
Podoba mi się to, co Jakub Ćwiek wyciągnął z tej afery. I co w tą aferę zamienił. Chcecie zadebiutować? Wypromujcie się!Nie siedźmy i nie narzekajmy, że inni mają lepiej. Nie posądzajmy ich, że to Ferrari mają za ukradzione pieniądza, a blog jest znany tylko dzięki znanemu nazwisku tatusia. Namawiam Was zamiast tego, żebyście wzięli sprawy we własne ręce, uzbroili się w masę cierpliwości (proponuję zapas kilkuletni) i zastanowili się, jak chcecie żyć i jak możecie to osiągnąć.

W konkursie sama myślę wziąć udział, jeżeli uznam, że któreś z opowiadań nadaje się do niego. I Wam też polecam spróbować. Może nikt z nas nie wygra, ale za to nauczymy się, jak walczyć o to, co sami tworzymy.

5 komentarzy:

 1. Słuszne uwagi. Zamiast narzekać i zazdrościć innym, lepiej zacząć działać. Tylko pytanie - jak? Nie zawsze ma się na to jakiś sensowny pomysł;)
  Podoba mi się inicjatywa Jakuba Ćwieka. Życzę Ci powodzenia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że podglądnięcie jak robią to inni nie zaszkodzi :) Nie mówię tu o kopiowaniu, ale uczeniu się od lepszych :)

   Usuń
 2. Świetny tekst ;)
  trzymam mocno kciuki za wytrwałość, sukcesy i sukcesiki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna inicjatywa ze strony Jakuba Ćwieka. Niewiele ludzi obecnie wierzy w to, że samym "talentem" się nic nie zdziała jeśli nie potrafi się go sprzedać i wypromować. W pewnym sensie - smutne, ale prawdziwe....
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się podejście Ćwieka i to, jak zakończył całą historię. O drukowaniu debiutantów już nawet nie wspominam, bo inicjatywa strasznie zacna (no i debiutant ma +10 do szacunku za bycie w jednej książce z JC ;)).

  OdpowiedzUsuń

JEŻELI NIE MASZ KONTA, WYBIERZ OPCJĘ NAZWA/ADRES URL I WPISZ SWOJE IMIĘ/NICK. ADRES STRONY MOŻE POZOSTAĆ PUSTY :)
Weryfikacja obrazkowa pomaga w blokowaniu spamu, który bez niej dosłownie zalewa bloga.